Conceptronic ZEUS 2000VA 1800W Online Tower UPS, Schuko | ZEUS52ES2K
Brand: Conceptronic
ZEUS52ES2K
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Specification
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 1800 W |
| Output power capacity | 2 kVA |
| AC outlet types | Type F |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery capacity | 108 Wh |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Width | 151 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 225 mm |
Features - Conceptronic - ZEUS52ES2K
More Details
Product Code
04:495799
EAN Code
4015867238189
Manufacturer
Conceptronic