Crucial P310 / SSD / 1 TB / internal / M.2 2280 / PCIe 4.0 x4 (NVMe) | CT1000P310SSD8-T
Brand: crucial
Crucial P310 / SSD / 1 TB / internal / M.2 2280 / PCIe 4.0 x4 (NVMe) | CT1000P310SSD8-T
€168.15 inc. VAT
CT1000P310SSD8-T
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Compact design
The M.2 2230 form factor of the Crucial P310 solid state drive offers a compact, efficient solution for integrating high-speed storage into tight spaces, making it an ideal choice for small form factor PCs and laptops. - High-speed performance
Equipped with PCI Express 4.0 (NVMe) interface, the Crucial P310 delivers rapid data transfer speeds, significantly reducing load times and enhancing overall system responsiveness.
Special Features
- NVMe support for faster data access
- Compact M.2 2230 form factor fits in tight spaces
- PCI Express 4.0 interface for quick data transfer
- Internal solid state drive for reliable storage
Product Specification
| Packaged Quantity | 50 (specifications are for single item) |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1 TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Features | PS5 compatible, 3D NAND Technology, dynamic write acceleration, Multistep Data Integrity Algorithm, TRIM support, Error Correction Code (ECC), TCG Pyrite, S.M.A.R.T. |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Weight | 10 g |
| Performance | Performance |
| SSD Endurance | 220 TB |
| Internal Data Rate | 7100 MBps (read) / 6000 MBps (write) |
| Maximum 4KB Random Write | 1200000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Read | 1000000 IOPS |
| Reliability | Reliability |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x PCI Express 4.0 x4 (NVMe) |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | FCC, VCCI, KC, RCM, ICES, Morocco, BSMI, UL, TUV, China RoHS, WEEE, UKCA |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 19.33 cm |
| Shipping Depth | 19.81 cm |
| Shipping Height | 1.5 cm |
| Shipping Weight | 879 g |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
Features - crucial - CT1000P310SSD8-T
Form Factor
- 2.5"
- Internal
Capacity
1TB
More Details
Product Code
03:255389
EAN Code
0649528942616
Manufacturer
crucial