DURABLE / Mounting kit / adjustable arm / for 2 monitors / aluminium, premium plastic / silver / screen size: 21"-27" / clamp mountable, desk-mountable | 508523
Brand: Durable
DURABLE / Mounting kit / adjustable arm / for 2 monitors / aluminium, premium plastic / silver / screen size: 21"-27" / clamp mountable, desk-mountable | 508523
€311.89 inc. VAT
508523
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Adjustable table mount for 2 monitors
- Monitor holder consists of table column, cross brace and 2 sliding, rotatable VESA mounts for monitors
- Individually adjustable height, tilt and orientation of the monitor
- Extra easy mounting of the screen by snapping it into the holder
- Safety system protects fingers from jamming between moving components
- 5 individually attachable cable clamps for orderly cable routing
- High-quality materials for a long product life: made of aluminum and premium plastics
- Environmentally friendly
- Elegant design for use in different environments
- Patent-pending mounting system
Product Specification
| Width | 78 cm |
| Depth | 19 cm |
| Height | 44.5 cm |
| Adjustable Height | 5-34 cm |
| Material | Aluminium, premium plastic |
| Colour | Silver |
| Package Content | 5 x cable clamps |
| AV Furniture | AV Furniture |
| Type | Mounting kit |
| Design | Adjustable arm |
| Recommended Use | 2 monitors |
| Placing / Mounting | Clamp mountable, desk-mountable |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Cable Management | Integrated cable management |
| Recommended Display Size | 21"-27" |
| Tilt | 110° |
| Rotation | 360° |
| Adjustments | Height, tilt, rotation |
| Max Load Weight | 8 kg |
| Min Load Weight | 3 kg |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 10 years |
Features - Durable - 508523
Monitor mount capacity
Dual monitor mount
More Details
Product Code
04:331057
EAN Code
4005546998404
Manufacturer
Durable