DURABLE Supercut / Scissors / 130 mm / film, paper, cardboard, textile, hard materials / 250 mm | 172001
Brand: Durable
172001
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Specification
| Type | Scissors |
| Width | 8.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Shipping Weight | 170.1 g |
| Cutter | Cutter |
| Cut Material | Film, paper, cardboard, textile, hard materials |
| Size | 250 mm |
| Cutting Length | 130 mm |
| Point Type | Pointed |
| Orientation | Right and left-handed |
| Symmetrical Handles | No |
| Features | Adjustable screw |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Blade Material | Stainless steel |
| Handle Material | Polypropylene |
| Colour | Black |
Features - Durable - 172001
More Details
Product Code
04:366810
EAN Code
4005546172002
Manufacturer
Durable