Eaton 5PX G2 / UPS (rack-mountable / external) / 2200 Watt / 2200 VA / RS-232, USB / output connectors: 10 / 3U | 5PX2200IRT3UG2
Μάρκα: Eaton Power Quality
Eaton 5PX G2 / UPS (rack-mountable / external) / 2200 Watt / 2200 VA / RS-232, USB / output connectors: 10 / 3U | 5PX2200IRT3UG2
€1952.69 inc. VAT
5PX2200IRT3UG2
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Συνδεθείτε για να μπορέσουμε να σας ειδοποιήσουμε σχετικά με μια απάντηση
Special Features
- Automatic Voltage Regulation (AVR)
- Energy efficient, reduce energy and cooling costs
- Delivers clean sinewave output
- Provides more real power (watts) to protect more equipment with a Unity power factor (VA=W)
- LCD display for real-time status and measurements
- Long backup time with up to 4 optional EBM
- Meter energy consumption (down to the managed outlet groups)
- Versatile product for rack or tower installation
- 1 slot for optional com card (Network management card, Relay card or Network and Industrial card)
- Compatible with Virtual environments (VMware, Hyper-V, Citrix Xen, Redhat)
- 1 USB port + 1 serial port
Product Specification
| Device Type | UPS - rack-mountable / external |
| Height (Rack Units) | 3U |
| Power Device | Power Device |
| UPS Technology | Line interactive |
| Input Voltage Range | AC 160 - 294 V |
| Input Voltage Range (Adjustable) | AC 150 - 294 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz ± 0.1Hz |
| Frequency Required | 47 - 70 Hz |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60320 C20 |
| Power Output Connectors Details | 8 x power IEC 60320 C13 2 x power IEC 60320 C19 |
| Output Voltage | AC 200/208/220/230/240 V + 6% / - 10% - 50/60 Hz |
| Power Capacity | 2200 Watt / 2200 VA |
| Output Waveform | Sinewave |
| Battery | Battery |
| Run Time (Up To) | 50 min at 300 Watts 28 min at 500 Watts 16 min at 800 Watts 9 min at 1200 Watts 4 min at 1800 Watts |
| Networking | Networking |
| Remote Management Interface | RS-232, USB |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Interfaces | 1 x management (RS-232) - RJ-45 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B |
| Expansion Slots | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Included Accessories | Tower stand |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Features | Advance Battery Management (ABM), LCD display, hot-swappable batteries |
| Compliant Standards | IEC 62443-4-2, UL 2900-1, EN 62040-1, IEC 62040-1, CSA 22.2, UL 1778, EN 62040-2, IEC 62040-2, CISPR 22 Class B, FCC Class B certified, CB, TUV, cTUVus, EAC, UKCA |
| Sustainability Information | Sustainability Information |
| ENERGY STAR | Yes |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years Limited warranty - batteries - 2 years |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Sound Emission | 40 dBA |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 43.8 cm |
| Depth | 48.3 cm |
| Height | 12.9 cm |
| Weight | 27.5 kg |
Χαρακτηριστικά
Product Code
CC77737
EAN Code
0743172104762
Manufacturer
Eaton Power Quality