Elo 1515L IntelliTouch / LCD monitor / 15" / touchscreen / 1024 x 768 / 225 cd/m2 / 500:1 / 11.7 ms / VGA / dark grey | E399324
Elo 1515L IntelliTouch / LCD monitor / 15" / touchscreen / 1024 x 768 / 225 cd/m2 / 500:1 / 11.7 ms / VGA / dark grey | E399324
|
Description The Elo Touch Solutions 1515L touchmonitor is designed, developed and built to provide a cost-effective touch solution for system integrators and VARs. It packs Elo quality and reliability into an integrated, affordable touchmonitor with a footprint smaller than a standard 15" display. This cost and space-saving touchmonitor is "designed for touch"- the technology is built into the 1515L from the ground up and not added as an afterthought by altering the original monitor. It includes a stable base, with controls that are placed on the side rather than the front and are locked-out for public use. The 1515L can function as a desktop or wall-mounted unit. IntelliTouch surface acoustic wave pure-glass touchscreen technology provides superior image quality and can be activated with finger or glove. Special Features
|
Product Specification
| Display Type | LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 15" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 1024 x 768 at 75 Hz |
| Brightness | 225 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 11.7 ms |
| Vertical Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 60.2 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | +65 / -65 |
| Vertical Viewing Angle | +55 / -65 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Controls & Adjustments | Brightness, contrast, H/V position, colour temperature, phase, clock |
| OSD Languages | English, German, French, Spanish, Japanese |
| Features | IntelliTouch Surface Wave, Sync on Green |
| Colour | Dark grey |
| Dimensions (WxDxH) | 35 cm x 17.5 cm x 31 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Type | Touch-screen - touchscreen |
| Movement Detection Technology | Surface acoustic wave |
| Interfaces | 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x serial RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B |
| Flat Panel Mount Interface | 75 x 75 mm |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), wall mountable |
| Cables Included | 1 x VGA cable ¦ 1 x serial cable ¦ 1 x USB cable |
| Backlight Life | 30,000 hours |
| MTBF | 50,000 hour(s) |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, cUL, MPR III, SEMKO, IC, FCC, RoHS |
| Power Supply | Internal |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 30 Watt |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |