Enermax UC TB9 - Case fan - 90 mm
Brand: Enermax
UCTB9
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Enermax UCTB9 Enermax UC TB9 - Case fan - 90 mm
Enermax UC TB9 - Case fan - 90 mm
- Performance cooling with a low-noise profile.- Twister Bearing technology for longer lifetime and low noise.
- Batwing Blades design and Carved Halo Frame for extra 20~30% airflow.
- Patented Modular Frame with aluminum ring for enhanced stability of structure.
- Detachable fan blades for easy cleaning.
Feature list
| Type: | fan |
| Purpose: | computer case |
| Fan diameter: | 90 mm |
| Noise level: | 13 dB |
| Power consumption: | 1.8 W |
| Colour of product: | Black |
| Dimensions WxDxH: | 92 x 92 x 25 mm |
| Power requirements: | 12V |
| Rotational speed: | 1400 RPM |
| Product life: | 100000 h |
Enermax UC TB9 - Case fan - 90 mm
Features - Enermax - UCTB9
More Details
Product Code
04:73194
EAN Code
4713157730565
Manufacturer
Enermax