SanDisk Extreme PRO / SSD / 2 TB / external (portable) / USB4 (USB-C connector) | SDSSDE82-2T00-G25
Brand: Sandisk
SanDisk Extreme PRO / SSD / 2 TB / external (portable) / USB4 (USB-C connector) | SDSSDE82-2T00-G25
€772.67 inc. VAT
SDSSDE82-2T00-G25
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Consistent performance at all levels
No stall. No stutter. Innovative nCache Pro technology delivers extreme performance you can count on, every day, every week, every year. - Pro-level speeds
SanDisk Extreme PRO SSD delivers super-fast 550 MB/s sequential read speeds so you can work, and play, with no delays. - Load and run in a heartbeat
Waiting for big, graphics-intensive apps and games to load is time you'll never get back. With SanDisk Extreme PRO SSD, it's time you never have to waste. - Always know what's going on
With the SanDisk SSD dashboard, you always have visibility into how your drive's performing, what firmware updates are available, and what you can do to maintain peak performance. - Runs cool and quiet
With no moving parts, the SSDs run cool and quiet even when you use them often. Your battery lasts longer on a single charge, and your laptop has a longer life.
Special Features
- Innovative nCache Pro technology delivers consistent high performance
- Load and run graphics-intensive games and video faster than ever
- Amazing read and write speeds
- Reliable and consistent performance you can count on
- Low latency
- Engineered to optimize drive endurance
- Easy-to-use SSD Dashboard for drive monitoring and management
- Cool, quiet, energy-efficient operation, with no moving parts
- Up to 33% longer laptop life
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - external (portable) |
| Capacity | 2 TB |
| Interface | USB4 |
| Features | Dust-proof, water resistant, spill resistant, drop-resistant |
| Width | 68.6 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 172 g |
| Performance | Performance |
| Internal Data Rate | 3800 MBps (read) / 3700 MBps (write) |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x USB4 |
| Software & System Requirements | Software & System Requirements |
| OS Required | Apple macOS 14 or later, Xbox Series X|S system software, PlayStation 5 system software, Windows 10 or later |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Cables Included | 1 x USB-C cable - external |
| Compliant Standards | IP65 |
| Localisation | United States |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
Features - Sandisk - SDSSDE82-2T00-G25
Form Factor
- External
Capacity
2TB
More Details
Product Code
CM48178
EAN Code
0619659194376
Manufacturer
Sandisk