Conceptronic EMRICK03G / Storage controller / 4 Channel / SATA 6Gb/s / low profile / PCIe x1 / green | EMRICK03G
Brand: Conceptronic
Conceptronic EMRICK03G / Storage controller / 4 Channel / SATA 6Gb/s / low profile / PCIe x1 / green | EMRICK03G
€39.96 inc. VAT
EMRICK03G
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Add four SATA 3.0 devices to your desktop computer
- Supports transmission speeds up to 6 Gbps and backward compatible to 3 Gbps and 1.5 Gbps
- Supports hot plug and hot swap
Product Specification
| Device Type | Storage controller - plug-in card - low profile |
| Host Bus | PCIe x1 |
| Colour | Green |
| Storage Controller | Storage Controller |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Supported Devices | Hard drive, solid state drive |
| Channel Qty | 4 |
| Max Storage Devices Qty | 4 |
| Processor | ASMedia ASM1061 / ASM1093 |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Interfaces | 4 x SATA 6Gb/s - SATA |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| Cables Included | 4 x Serial ATA cable |
| Features | Hot-swappable, IDE/AHCI mode, hot plug |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| Software Included | Driver |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 4.3 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight | 41 g |
Features - Conceptronic - EMRICK03G
More Details
Product Code
04:376387
EAN Code
4015867226735
Manufacturer
Conceptronic