DIGITUS DN-10162 / Network adapter / PCIe 3.0 x8 low profile / 10 Gigabit SFP+ x 2 | DN-10162
Brand: Digitus
DIGITUS DN-10162 / Network adapter / PCIe 3.0 x8 low profile / 10 Gigabit SFP+ x 2 | DN-10162
€189.47 inc. VAT
DN-10162
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
· Compatible with x8 and x16 PCIe slots· Supports 802.1Q VLAN tagging
· Supports 20G full duplex
· Up to 15K Jumbo Frames
· Supports 10G SFP+ optical and direct attached copper modules
· PCI Express specification revision 2.0
· IEEE 802.1Q Tagged VLAN
· Supports Win 7, 8.1, 10, Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, Linux 2.6.x and later
· Chipset: Intel JL82599ES
Special Fetures
· Use the SFP+ tranceiver of your choice· Compatible with x8 and x16 PCIe slots
· Supports 802.1Q VLAN tagging
Product Specification
| Device Type | Network adapter |
| Form Factor | Plug-in card - low profile |
| Interface (Bus) Type | PCI Express 3.0 x8 |
| PCI Specification Revision | PCIe 3.0 |
| Networking | |
| Ports | 10 Gigabit SFP+ x 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | Ethernet 10GBase-X |
| Data Link Protocol | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | IPv6 support, IPv4 support, tagged VLAN, 9 KB Jumbo Frame |
| Compliant Standards | IEEE 802.1Q |
| Processor / Memory | |
| Processor | Intel JL82599ES |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 10GBase-X - SFP+ |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Driver |
| OS Required | Linux 2.6.x or later, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows 7 / 8.1 / 10 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 2.3 cm |
| Depth | 14.7 cm |
| Height | 12 cm |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Shipping Depth | 21 cm |
| Shipping Height | 3.3 cm |
| Shipping Weight | 220 g |
Features - Digitus - DN-10162
More Details
Product Code
04:273020
EAN Code
4016032445197
Manufacturer
Digitus