Epson Expression Photo HD XP-15000 - Printer - colour - Duplex - ink-jet - A3/Ledger - 5760 x 1400 dpi - up to 9.2 ppm (mono) / up to 9 ppm (colour) - capacity: 250 sheets - USB 2.0, LAN, Wi-Fi(n) | C11CG43402
Brand: Epson
Epson Expression Photo HD XP-15000 - Printer - colour - Duplex - ink-jet - A3/Ledger - 5760 x 1400 dpi - up to 9.2 ppm (mono) / up to 9 ppm (colour) - capacity: 250 sheets - USB 2.0, LAN, Wi-Fi(n) | C11CG43402
€540.27 inc. VAT
C11CG43402
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Fetures
- Professional Ultra HD photo quality - get brilliant borderless prints up to 13" x 19"
- Individual 6-colur Claria Photo HD Ink - includes Red and Gray inks for an ultra wide color gamut and enhanced black-and-white prints
- Professional projects made easy - features a 50-sheet rear tray for specialty media, accommodates a variety of paper finishes and borderless sizes from 4" x 6" to 13" x 19"
- Ultra compact wide-format A3+ printer - 30 percent smaller than its predecessor; easily fits on your desktop
- Convenient printing features - supports auto 2-sided document printing, with a 200-sheet front tray
- Fast speeds - prints documents at 9.2 ISO ppm (black) and 9.0 ISO ppm (color) and 4" x 6" borderless photos in as fast as 27 seconds
- Ultimate wireless and wired connectivity - easily print from iPad, iPhone and Android tablets and smartphones; also offers Ethernet networking
- Simple setup and navigation - easy-to-use 2.4" color LCD
- Hassle-free - features an auto open/close output tray and direct CD/DVD printing
Product Specification
| Printer Type | Workgroup printer - ink-jet - colour |
| Printer | |
| Inkjet Technology | Epson Micro Piezo |
| Ink Palette Supported (Colours) | 6-ink - cyan, magenta, yellow, black, red, grey |
| Nozzle Configuration | 180 nozzles (per cartridge) |
| Minimum Ink Droplet Size | 1.5 pl |
| Ink Cartridge Configuration | 6 individual ink tanks |
| Ink Type | Epson Claria Photo HD Ink |
| Print Speed | Up to 9.2 ppm - B/W (ISO/IEC 24734) ¦ Up to 9 ppm - colour (ISO/IEC 24734) ¦ Up to 29 ppm - B/W ¦ Up to 29 ppm - colour |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interface | USB 2.0, LAN, Wi-Fi(n) |
| Max Resolution (B&W) | 5760 x 1400 dpi |
| Max Resolution (Colour) | 5760 x 1400 dpi |
| Max Resolution Class (B&W) | 5760 x 1400 dpi |
| Max Resolution Class (Colour) | 5760 x 1400 dpi |
| Print on CD/DVD | Yes |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Printer Features | CD/DVD printing |
| Media Handling | |
| Media Type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Media Size Class | A3/Ledger |
| Max Media Size | ANSI B (Ledger) (279 x 432 mm), A3 Plus (330.2 x 482.6 mm) |
| Media Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), B5 (176 x 250 mm), A3 (297 x 420 mm), A6 (105 x 148 mm), ANSI B (Ledger) (279 x 432 mm), 100 x 150 mm, 130 x 180 mm, 90 x 130 mm, 200 x 250 mm, 130 x 200 mm, A3 Plus (330.2 x 482.6 mm) |
| Envelope Sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Total Media Capacity | 250 sheets |
| Media Feeders | 1 x automatic - 200 sheets ¦ 1 x automatic - 50 sheets |
| Max Media Capacity | 250 sheets |
| Networking | |
| Security Protocols & Features | WEP, WPA-PSK, Wi-Fi Direct |
| Expansion / Connectivity | |
| Connections | 1 x USB 2.0 ¦ 1 x LAN - RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Consumables Included | 1 x ink cartridge (cyan) ¦ 1 x ink cartridge (magenta) ¦ 1 x ink cartridge (yellow) ¦ 1 x ink cartridge (black) ¦ 1 x ink cartridge (red) ¦ 1 x ink cartridge (grey) |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 21 Watt |
| Power Consumption Stand by | 5.7 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | EPSON Print CD, EPSON Easy Photo Print |
| OS Required | Microsoft Windows 7, Microsoft Windows XP SP3, Microsoft Windows XP Professional 64-bit Edition SP2, Apple MacOS X 10.6.8 or later, Windows 8, Apple MacOS X 10.6.8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Environmental Standards | |
| ENERGY STAR | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - carry-in |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 47.9 cm |
| Depth | 37 cm |
| Height | 15.9 cm |
| Weight | 8.5 kg |
Features - Epson - C11CG43402
More Details
Product Code
04:316245
EAN Code
8715946633893
Manufacturer
Epson