Ergotron LX Desk Mount LCD Arm / Mounting kit (articulating arm, desk clamp mount, grommet mount, extension brackets) for LCD display / aluminium / polished aluminium / screen size: up to 32" | 45-241-026
Ergotron LX Desk Mount LCD Arm / Mounting kit (articulating arm, desk clamp mount, grommet mount, extension brackets) for LCD display / aluminium / polished aluminium / screen size: up to 32" | 45-241-026
|
Description Durable polished aluminum construction! Sleek and streamlined, the LX frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Reposition your LCD with just a touch. The LX provides unparalleled range of motion. Special Features
|
Product Specification
| Weight | 3.6 kg |
| Material | Aluminium |
| Colour | Polished aluminium |
| Type | Mounting kit |
| Mounting Components | Articulating arm, desk clamp mount, grommet mount, extension brackets |
| Recommended Use | LCD display |
| Flat Panel Mount Interface | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Recommended Display Size | Up to 32" |
| Tilt | 75° |
| Pan | 360° |
| Lift | 33 cm |
| Rotation | 360° |
| Max Load Weight | 11.3 kg |
| Min Load Weight | 2.3 kg |
| Features | Horizontal or vertical screen orientation, adjustable height, rotating |
| Service & Support | 10 years warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 10 years |