FSP iFP Series iFP 800 - UPS - AC 220/230/240 V - 480 Watt - 800 VA - 9 Ah - USB | PPF4802000
Brand: Fortron-Source
PPF4802000
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Fetures
- Compact size
- Excellent microprocessor control guarantees high reliability
- Boost and buck AVR for voltage stabilization
- Auto restart while AC is recovering
- Simulated sine wave
- Off-mode charging
- Cold start function
- Built-in USB communication port and RJ network protection
- Touch screen LCD to display UPS information circularly
Product Specification
| Device Type | UPS - external |
| Power Device | |
| UPS Technology | Line interactive |
| Input Voltage | AC 220/230/240 V |
| Input Voltage Range | AC 140 - 290 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz ± 1Hz |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Output Voltage | AC 220/230/240 V ± 10% - 50/60 Hz |
| Power Capacity | 480 Watt / 800 VA |
| Dataline Surge Protection | Network/phone line - RJ-45/RJ-11 |
| Output Waveform | Sinewave |
| Circuit Protection | Fuse |
| Battery | |
| Quantity | 1 |
| Voltage Provided | 12 V |
| Capacity | 9 Ah |
| Recharge Time | 4 hours |
| Networking | |
| Remote Management Interface | USB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B |
| Miscellaneous | |
| Features | Audible alarm, Automatic Voltage Regulation (AVR), overcharge protection, overload protection, cold-start function, touch screen LCD display, discharge protection, off-mode charging |
| Compliant Standards | cTUVus |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 90% (non-condensing) |
| Sound Emission | 40 dB |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 10.1 cm |
| Depth | 30 cm |
| Height | 14.2 cm |
| Weight | 4.9 kg |
Features - Fortron-Source - PPF4802000
More Details
Product Code
07:213065
EAN Code
4713224522314
Manufacturer
Fortron-Source