SanDisk Extreme PLUS / Flash memory card / 64 GB / UHS-I U3 / Class10 / SDXC UHS-I | SDSDXW2-064G-GNCIN
Brand: Western Digital
SDSDXW2-064G-GNCIN
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Capture shots quickly
Capture shots quickly with fast write speeds. Extreme cards let you shoot multiple frames per second, making it an ideal choice for fast-action or continuous-burst mode photography. - Maximize efficiency
With extremely fast read speeds, this memory card lets you rapidly transfer high-resolution images or videos. - 4K ready
This card is ideal for recording outdoor adventures, weekend trips, or sporting events without dropping frames. - Designed to withstand extreme environments
SanDisk Extreme PLUS cards are shockproof, waterproof, and X-ray proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card.
Special Features
- Capture shots quickly
- Maximize efficiency
- 4K ready
- Designed to withstand extreme environments
Product Specification
| Product Type | Flash memory card |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Localisation | Australia, Latin America, Asia Pacific, Middle East, Africa, Europe |
| Memory | Memory |
| Speed Class | UHS-I U3 / Class10 |
| Read Rate | Up to 170 MB/s |
| Write Rate | Up to 80 MB/s |
| Form Factor | SDXC UHS-I Memory Card |
| Features | Shockproof, waterproof, write protection switch, X-ray-proof, temperature-proof |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| Software Included | SanDisk RescuePRO Deluxe |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 23.91 mm |
| Depth | 2.17 mm |
| Height | 31.92 mm |
| Weight | 1.67 g |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 152 mm |
| Shipping Depth | 101 mm |
| Shipping Height | 5.8 mm |
| Shipping Weight | 14.4 g |
Features - Western Digital - SDSDXW2-064G-GNCIN
Capacity
64GB
More Details
Product Code
CE51403
EAN Code
0619659189341
Manufacturer
Western Digital