SanDisk Ultra / Flash memory card / 256 GB / UHS Class 1 / Class10 / SDXC UHS-I | SDSDUNR-256G-GN3IN
Brand: Western Digital
SanDisk Ultra / Flash memory card / 256 GB / UHS Class 1 / Class10 / SDXC UHS-I | SDSDUNR-256G-GN3IN
€88.05 inc. VAT
SDSDUNR-256G-GN3IN
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Great for capturing Full HD videos
Enjoy smooth video recording performance whether you're recording a family get-together, sporting event, or school play. - More storage space
SanDisk Ultra memory cards come with a high data storage capacity, allowing you to take lots of photos and videos before having to change the card or transfer the files to your computer. - Durable design for use in extreme environments
SanDisk Ultra memory cards are shockproof, waterproof, and X-ray proof, so you can enjoy your adventures without worrying about the durability of your memory card.
Special Features
- Great for capturing Full HD videos
- More storage space
- Durable design for use in extreme environments
Product Specification
| Product Type | Flash memory card |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Memory | Memory |
| Speed Class | UHS Class 1 / Class10 |
| Read Rate | Up to 100 MB/s |
| Form Factor | SDXC UHS-I Memory Card |
| Features | Shockproof, waterproof, write protection switch, X-ray-proof, temperature-proof |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 10 years |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 23.9 mm |
| Depth | 32 mm |
| Thickness | 2.29 mm |
Features - Western Digital - SDSDUNR-256G-GN3IN
Capacity
256GB
More Details
Product Code
CA60430
EAN Code
0619659186357
Manufacturer
Western Digital