StarTech.com 2-Port USB PCIe Card / USB 3.0 x2 / low profile | PEXUSB312A3
Brand: StarTech.com
PEXUSB312A3
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Transfer files and access USB 3.1 devices faster, with up to 10Gbps throughput
- Expand the overall USB capabilities of your computer by adding two 10Gb USB-A ports
- Fast, hassle-free setup
- Fits into standard or low-profile systems with a dual-profile design
- Cost-effective backward compatibility
- Compatible with high-powered USB devices, with integrated SATA power providing up to 1.5A per port (connection to SATA power is required)
- PCIe x4 interface compliant with PCI Express Base Specification Revision 3.0
- Equipped with a full-profile bracket, includes a half-height/low-profile bracket for installation in small form-factor computers
Product Specification
| Device Type | USB adapter |
| Form Factor | Plug-in card - low profile |
| Interface (Bus) Type | PCI Express 3.0 x4 |
| Networking | Networking |
| Ports | USB-C 3.1 Gen 2 x 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | USB, USB 2.0, SuperSpeed USB 3.0, USB 3.1 |
| Data Transfer Rate | 10 Gbps |
| Features | USB Attached SCSI Protocol (UASP) |
| Compliant Standards | USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0, xHCI, USB 3.1 Gen 2 |
| Processor / Memory | Processor / Memory |
| Processor | ASMedia ASM1142 |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Interfaces | 2 x USB 3.1 Gen 2 - 9 pin USB Type A ¦ 1 x SATA power - 15 pin Serial ATA power (internal) |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| MTBF | 50,000 hours |
| Compliant Standards | FCC, RoHS, WEEE, UASP (USB Attached SCSI Protocol) |
| TAA Compliant | Yes |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| OS Required | Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, Linux LTS versions only, Linux 3.5 or later, Apple macOS 10.13 - 10.15, Apple macOS 11.0, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11, Apple macOS 12.0, Apple macOS 13.0 |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 9 cm |
| Height | 12 cm |
| Weight | 50 g |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 13 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Height | 3 cm |
| Shipping Weight | 100 g |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
Features - StarTech.com - PEXUSB312A3
More Details
Product Code
CA76230
EAN Code
0065030887427
Manufacturer
StarTech.com