StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 Mini PCI Express FireWire Card Adapter
Brand: StarTech.com
MPEX1394B3
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
StarTech.com MPEX1394B3 StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 Mini PCI Express FireWire Card Adapter
StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 Mini PCI Express FireWire Card Adapter
Add 2 FireWire-800 and 1 FireWire-400 port through a Mini PCI Express slotThe MPEX1394B3 3-Port Mini PCI Express FireWire Card is a PCI Express to FireWire-800/FireWire-400 adapter that enables you to add external FireWire connectivity on very small form factor or embedded systems. The PCIe FireWire card provides two FireWire-800 ports and one FireWire-400 port, this adapter card supports the latest external FireWire storage devices at data transfer speeds of up to 800 Mbps. Using the Mini PCI Express Mini Card form factor, this adapter card is designed for use in the latest very small form factor computer systems, such as Mini-ITX or custom embedded solutions where a full-sized PCI Express card would not fit. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
A Mini PCI Express form factor designed for use in some small form factor and embedded systems
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Feature list
| Host interface: | PCIe |
| Firewire IEEE 1394 ports: | 3 |
| Chipset: | LSI L-FW643E2-F139G |
| Data transfer rate: | 800 Mbit/s |
| Width: | 30 mm |
| Depth: | 50 mm |
| Height: | 4 mm |
| Operating temperature T-T: | 0 - 70 °C |
| Storage temperature T-T: | -54 - 150 °C |
| Packaging width: | 145.00 mm |
| Packaging height: | 40.00 mm |
| Package weight: | 173 g |
| Ports quantity: | 3 |
| Connectivity technology: | Wired |
| Mac compatibility: | N |
| Compatible operating systems: | Windows 2000/ XP32/64-bit/ Server 200332/64-bit/ Vista32/64-bit/ Server 2008 R2/732/64-bit, Linux |
StarTech.com 3 Port 2b 1a 1394 Mini PCI Express FireWire Card Adapter
Features - StarTech.com - MPEX1394B3
More Details
Product Code
V931452
EAN Code
0065030842914
Manufacturer
StarTech.com