StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire Adapter Card - 3 External 1 Internal
Brand: StarTech.com
PCI1394MP
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
StarTech.com PCI1394MP StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire Adapter Card - 3 External 1 Internal
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire Adapter Card - 3 External 1 Internal
Add 3 FireWire ports to a desktop computer through a PCI slotThis 4 Port 3 External/1 Internal PCI 1394 FireWire Adapter Card lets you connect iPods, MP3 players, portable drives, digital camcorders and more to your desktop computer.
The FireWire adapter card supports hot-swapping, so youll be able to plug, unplug, and swap your FireWire peripherals with ease.
Guaranteed to work with both PCs and Macs, the 4 port PCI FireWire Adapter Card is backed by StarTech.coms Lifetime Warranty and FREE LIFETIME tech support. Plus, the adapter provides both standard profile and low profile/half-height brackets for adapting to slimline or small form factor system applications.
Please Note: If you require digital video editing software, StarTech.com offers a complete FireWire kit with our PCI1394_4, PCI1394_2 and PCI1394_2LP cards. This software is compatible with Windows operating systems only.
WHQL Certified - Designed to work with Microsoft Windows XP
A shared internal FireWire port for connecting internal devices such as front panel card readers
Includes a Low Profile installation bracket for installing into small form factor SFF computers
Backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support
Feature list
| Host interface: | PCI |
| Packaging width: | 26.00 mm |
| Packaging height: | 140.00 mm |
| Data transfer rate: | 400 Mbit/s |
| Connectivity technology: | Wired |
| Mac compatibility: | Y |
| Dimensions WxDxH: | 120 x 80 mm |
| Compatible operating systems: | Windows 98SE/ME/2000/XP/Server 2003 ~, Mac OS 8.6 ~ |
| Compliance industry standards: | IEEE 1394a, OHCI |
| I/O ports: | 3 - FireWire 6-pin Female1 - FireWire 6-pin Female |
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire Adapter Card - 3 External 1 Internal
Features - StarTech.com - PCI1394MP
More Details
Product Code
V930337
EAN Code
0065030789950
Manufacturer
StarTech.com