TRENDnet TFC-1000 Media converter, 1000Base-SX, 1000Base-T, RJ-45 / SC multi-mode, up to 550m
Brand: Trendnet
TFC-1000MSC
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Trendnet TFC-1000MSC TRENDnet TFC-1000 Media converter, 1000Base-SX, 1000Base-T, RJ-45 / SC multi-mode, up to 550m
TRENDnet TFC-1000 Media converter, 1000Base-SX, 1000Base-T, RJ-45 / SC multi-mode, up to 550m
Feature list
| Data transfer rate max: | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface: | 1000Base-T |
| Fiber optic connector: | SC |
| Networking standards: | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data transfer rates: | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type: | Gigabit |
| Converter output interface: | 1000Base-LX |
| Internal: | N |
| Wavelength: | 1310 nm |
| Maximum transfer distance: | 550 m |
| Fiber mode structure: | Multi-mode |
| Connectivity technology: | Wired |
| Ethernet LAN RJ-45 ports quantity: | 1 |
| Weight: | 354 g |
| Dimensions WxDxH: | 120 x 88 x 25 mm |
| Input voltage: | 100-240 V |
| Input frequency: | 50/60 Hz |
| Power consumption typical: | 2.7 W |
| External power adapter: | Y |
| Operating temperature range T-T: | 0 - 40 °C |
| Storage temperature range T-T: | -25 - 70 °C |
| Certification: | FCC,CE |
| Colour of product: | Grey |
TRENDnet TFC-1000 Media converter, 1000Base-SX, 1000Base-T, RJ-45 / SC multi-mode, up to 550m
Features - Trendnet - TFC-1000MSC
Length
>50m
More Details
Product Code
Z010025
EAN Code
0710931504156
Manufacturer
Trendnet