Ubiquiti Networks POE-15 / PoE injector / AC 120/230 V / United States | POE-15-12W
Brand: Ubiquiti
Ubiquiti Networks POE-15 / PoE injector / AC 120/230 V / United States | POE-15-12W
€7.32 inc. VAT
POE-15-12W
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Ubiquiti Networks POE-15 / PoE injector / AC 120/230 V / United States | POE-15-12W
|
Description The POE-15 features earth grounding/ESD protection, power LED. |
Product Specification
| Device Type | PoE injector - external |
| Localisation | United States |
| Input Voltage | AC 120/230 V |
| Input Voltage Range | AC 90 - 260 V |
| Frequency Required | 47 - 63 Hz |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60320 C6 |
| Power Output Connectors Details | 1 x RJ-45 |
| Output Voltage | 15 V |
| Max Electric Current | 0.8 A |
| Surge Response Time | 1 ns |
| Efficiency | 70%+ |
| Interfaces | 1 x LAN - RJ-45 |
| Cables Included | Power cable |
| Features | LED indicators |
| Compliant Standards | UL, CISPR 22 Class B, EN55022 Class B |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 90% (non-condensing) |
| Width | 4.3 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight | 113 g |
Features - Ubiquiti - POE-15-12W
More Details
Product Code
00:
EAN Code
0810354022968
Manufacturer
Ubiquiti