Canon PIXMA TS8751 / Multifunction printer / colour / ink-jet / Legal (216 x 356 mm) (original) / A4/Legal (media) / up to 15 ipm (printing) / 200 sheets / USB 2.0, Wi-Fi(ac) / white | 6152C026
Brand: Canon
Canon PIXMA TS8751 / Multifunction printer / colour / ink-jet / Legal (216 x 356 mm) (original) / A4/Legal (media) / up to 15 ipm (printing) / 200 sheets / USB 2.0, Wi-Fi(ac) / white | 6152C026
€287.56 inc. VAT
6152C026
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Specification
| Device Type | Multifunction printer |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Display Diagonal Size | 4.3" |
| Display Colour Support | Colour |
| Display Features | Touch screen |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB 2.0, Wi-Fi(ac) |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | PIXMA Cloud Link |
| Enclosure Colour | White |
| Memory | |
| Supported Flash Memory | SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory Card |
| Copying | |
| Max Document Enlargement | 400% |
| Max Document Reduction | 25% |
| Maximum Copies | 99 |
| Copying Features | 2 on 1, 4 on 1, fit to page, Frame Erase Copy, disc label copy, Borderless copy, ID Copy, document copy, photo copy |
| Printing | |
| Inkjet Technology | Canon FINE (Full-lithography inkjet Nozzle Engineering) |
| Max Printing Resolution | 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Max Printing Speed | Up to 15 ipm (mono) / up to 10 ipm (colour) |
| Ink Cartridge Configuration | 6 individual ink tanks |
| Ink Palette Supported (Colours) | Cyan, magenta, yellow, black, pigment black, grey |
| Colour | 6-ink |
| Ink Type | Canon ChromaLife100 |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Scanning | |
| Scan Element | CIS |
| Optical Resolution | 2400 x 4800 dpi |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Colour Depth | 8-bit |
| Colour Depth (Internal) | 16-bit |
| Document & Media Handling | |
| Max Original Size | Legal (216 x 356 mm) |
| Supported Original Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) |
| Original Type | Sheets |
| Min Media Size | 55 x 89 mm |
| Max Media Size | A4/Legal |
| Min Media Weight | 64 g/m² |
| Max Media Weight | 300 g/m² |
| Supported Media Type | Plain paper, labels, iron-on transfers, greeting cards, card stock, glossy photo paper, matte photo paper, high resolution paper, luster paper, semi-gloss photo paper, fine art paper, coloured paper, magnetic photo paper, restickable photo paper, photo paper pro platinum, t-shirt transfers |
| Supported Media Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), B5 (176 x 250 mm), 55 x 91 mm, 101.6 x 152.4 mm, 127 x 127 mm, 127 x 177.8 mm, 203.2 x 254 mm, 89 x 89 mm, 177.8 x 254 mm |
| Supported Envelope Sizes | International DL (110 x 220 mm), Com-10 (105 x 241 mm) |
| Borderless Photo Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), A4 (210 x 297 mm), B5 (176 x 250 mm), 55 x 91 mm, 101.6 x 152.4 mm, 127 x 127 mm, 127 x 177.8 mm, 203.2 x 254 mm, 89 x 89 mm |
| Standard Media Capacity | 200 sheets |
| Document & Media Handling Details | Paper cassette - 100 sheets weight: 64 g/m² - 105 g/m² ¦ Rear input tray - 100 sheets size: 55 x 89 mm - 215.9 x 676 mm weight: 64 g/m² - 300 g/m² ¦ CD/DVD/BD tray |
| Speed Details | Printing: up to 15 ipm - B/W ¦ Printing: up to 10 ipm - colour ¦ Printing: 13 sec (10 x 15 cm (4"x6")) - photo |
| Connections | |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B |
| Security Protocols & Features | WPA-PSK, WPA2-PSK, TKIP, AES, WPA3-SAE |
| Operating System Support | MS Windows 7 SP1, Android, iOS, Windows 8.1, Windows 10, Chrome OS, iPadOS, Windows 11, macOS 10.15.7 - 13 |
| Software Included | Drivers & Utilities, Canon Print Service Plug-in for Android, Canon Easy-PhotoPrint Editor, Canon PRINT App |
| Power | |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60Hz) |
| Power Consumption Operational | 26 Watt |
| Power Consumption Standby | 1.6 Watt |
| Miscellaneous | |
| Consumables Included | 1 x ink tank (pigmented black) ¦ 1 x ink tank (black) ¦ 1 x ink tank (cyan) ¦ 1 x ink tank (magenta) ¦ 1 x ink tank (yellow) ¦ 1 x ink tank (grey) |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 37.2 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Height | 14.2 cm |
| Weight | 6.6 kg |
| Environmental Parameters | |
| Sound Emission | 44.5 dBA (operating) |
| Min Operating Temperature | 15 °C |
| Max Operating Temperature | 30 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% RH (non-condensing) |
Features - Canon - 6152C026
More Details
Product Code
CI66833
EAN Code
4549292218411
Manufacturer
Canon