Conceptronic ZEU 1000VA 1000W Online Rack/Tower UPS, IEC | ZEUS51E1K
Brand: Conceptronic
ZEUS51E1K
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Specification
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 1000 W |
| Output power capacity | 1 kVA |
| AC outlet types | C13 coupler |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery capacity | 108 Wh |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Width | 438 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 88 mm |
Features - Conceptronic - ZEUS51E1K
More Details
Product Code
04:471718
EAN Code
4015867235447
Manufacturer
Conceptronic