Contour Unimouse / Vertical mouse / ergonomic / right-handed / 7 buttons / wireless | CDUMBK11001
Brand: Contour INC.
Contour Unimouse / Vertical mouse / ergonomic / right-handed / 7 buttons / wireless | CDUMBK11001
€146.85 inc. VAT
CDUMBK11001
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- 35 degrees of true adjustability
The advanced articulating hinge allows you to adjust the angle of body tilt anywhere between 35 to 70 degrees. It features a friction-based system for an experience that is simple, yet stable in any position. - Revolutionary design
The ATS (Articulating Thumb Support) eliminates harmful gripping and pinching of the CMC (basal) joint and helps to reduce RSI. The tri-axis thumb rest accommodates hand width with ease and allows you to relax your grip in any position, regardless of your hand size and shape. - Maximum precision
With an amazing Pixart sensor, it provides seamless performance on almost any surface, while ten cursor speed selections let you work at your own pace. - Clicking with UniMouse
6 programmable buttons and an ultra-smooth scroll wheel let you unleash your creativity. Customizable user macros will suit virtually any task and accommodate your unique needs.
Special Features
- 35 degrees of true adjustability
- Revolutionary design
- Maximum precision
- Clicking with UniMouse
Product Specification
| Device Type | Vertical mouse |
| Ergonomic Design | Yes |
| Orientation | Right-handed |
| Width | 7.6 cm |
| Depth | 11.9 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Product Material | Plastic |
| Input Device | Input Device |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Buttons Qty | 7 |
| Movement Resolution | 2800 dpi |
| Performance | Realtime sensitivity switching 800/1000/1200/1400/1600/1800/2000/2200/2400/2800 dpi |
| Features | 6 programmable buttons, adjustable thumb rest, scrolling wheel, adjustable tilt angle, shortcut buttons, multiple cursor speed, on/off switch, battery indicator, rechargeable battery |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Included Accessories | Wireless dongle, USB cable (Type-A to micro-USB) |
| Compliant Standards | Plug and Play, FCC Part 15 |
| Sustainability Information | Sustainability Information |
| Product Recycled Content | 57 % - made of recycled plastic |
| Battery | Battery |
| Technology | Lithium |
| Run Time (Up To) | 3 months |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Features - Contour INC. - CDUMBK11001
More Details
Product Code
04:472741
EAN Code
0743870001127
Manufacturer
Contour INC.