Cooler Master Hyper 212 / Processor cooler / (for: LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA1151, AM4, LGA1200, LGA1700, AM5) / aluminium fins / 120 mm / black | RR-S4KK-25SN-R1
Brand: Cooler Master
Cooler Master Hyper 212 / Processor cooler / (for: LGA1156, LGA1155, LGA1150, LGA1151, AM4, LGA1200, LGA1700, AM5) / aluminium fins / 120 mm / black | RR-S4KK-25SN-R1
€36.25 inc. VAT
RR-S4KK-25SN-R1
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Universal design
- Fluid mechanics cooling solution
- Superior cooling performance
- Best airflow design exhausts hot air from inside of chassis
Product Specification
| Product Type | Processor cooler |
| Package Content | AMD mounting kit, CryoFuze thermal paste |
| Width | 7.4 cm |
| Depth | 12.4 cm |
| Height | 15.4 cm |
| Colour | Black |
| Heatsink & Fan | Heatsink & Fan |
| Compatible With | LGA1156 Socket, LGA1155 Socket, LGA1150 Socket, LGA1151 Socket, Socket AM4, LGA1200 Socket, LGA1700 Socket, Socket AM5 |
| Heatsink Material | Aluminium fins |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Height | 25 mm |
| Fan Bearing | Loop dynamic bearing |
| Rotation Speed | 690-2500 rpm |
| Air Flow | 70.7 cfm |
| Air Pressure | 3.61 mm |
| Noise Level | 32.8 dBA |
| Power Connector | 4-pin fan connector |
| Rated Voltage | 12 V |
| Rated Current | 0.2 A |
| Power Consumption | 2.4 W |
| Features | Pulse-width modulation (PWM) support, 4 heatpipes, Direct Contact technology |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Mounting Kit | Included |
| MTBF | 160,000 hour(s) |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty: - 2 years |
Features - Cooler Master - RR-S4KK-25SN-R1
More Details
Product Code
04:519308
EAN Code
4719512143797
Manufacturer
Cooler Master