Crucial E100 / SSD / 1 TB / internal / M.2 2280 / PCIe 4.0 x4 (NVMe) | CT1000E100SSD8
Brand: crucial
Crucial E100 / SSD / 1 TB / internal / M.2 2280 / PCIe 4.0 x4 (NVMe) | CT1000E100SSD8
€165.2 inc. VAT
CT1000E100SSD8
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- High-speed performance
The PCI Express 4.0 x4 interface provides exceptional data transfer rates, reducing loading times and enhancing overall system responsiveness. - Space-saving design
With its sleek M.2 2280 form factor, the Crucial E100 is designed to fit into tight spaces within modern devices, allowing for efficient use of space without sacrificing performance.
Special Features
- Utilizes PCI Express 4.0 x4 interface for high-speed data transfer
- Compact M.2 2280 form factor for seamless integration in various devices
- Solid state drive technology for improved durability and performance
Product Specification
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1 TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Features | Dynamic write acceleration, Multistep Data Integrity Algorithm, Adaptive Thermal Protection, power loss immunity, Active Garbage Collection, TRIM support, Error Correction Code (ECC), NVM Express (NVMe), S.M.A.R.T. |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Weight | 6 g |
| Performance | Performance |
| SSD Endurance | 80 TB |
| Internal Data Rate | 5000 MBps (read) / 3000 MBps (write) |
| Reliability | Reliability |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| Expansion & Connectivity | Expansion & Connectivity |
| Interfaces | 1 x PCI Express 4.0 x4 (NVMe) - M.2 Card |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Compliant Standards | FCC, KC, RCM, ICES, Morocco, BSMI, UL, TUV, China RoHS, WEEE, halogen-free, UKCA, VCCI |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 12.6 cm |
| Shipping Depth | 0.94 cm |
| Shipping Height | 17.7 cm |
| Shipping Weight | 24 g |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Features - crucial - CT1000E100SSD8
Form Factor
- Internal
Capacity
1TB
Interface
- M.2
More Details
Product Code
03:262450
EAN Code
0649528946157
Manufacturer
crucial