DeLOCK - Modular insert (coupling) - LC SM X 2 - white, green | 86833
Brand: DeLOCK
86833
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Protection against laser radiation
The integrated flip on the coupling ensures protection against laser radiation. - Protection by dust cover
The coupling is equipped with an appropriate cap to protect the sleeve from dust and to keep it clean.
Special Fetures
- Protection against laser radiation
- Protection by dust cover
Product Specification
| Product Type | Modular insert (coupling) |
| Product Material | Plastic |
| Width | 2 cm |
| Depth | 3.4 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Enclosure Colour | White, green |
| Cabling & Wiring | |
| Port Qty | 1 port |
| Technology | Fibre optic |
| Features | Keystone type |
| Connector Provided | 2 x LC single-mode female |
| Miscellaneous | |
| Features | Poly bag packaging, ceramic sleeve, dust protective cover, laser protection flip |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
Features - DeLOCK - 86833
More Details
Product Code
04:382842
EAN Code
4043619868339
Manufacturer
DeLOCK