DIGITUS / 40GBase-AOC direct attach cable / QSFP+ to QSFP+ / 5 m / fibre optic / Active Optical Cable (AOC) | DN-81312
Brand: Digitus
DIGITUS / 40GBase-AOC direct attach cable / QSFP+ to QSFP+ / 5 m / fibre optic / Active Optical Cable (AOC) | DN-81312
€276.02 inc. VAT
DN-81312
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
· 5 m maximum distance· 2.125-41.2 Gbps supported data rate
· Supported applications: 12.5G fibre channel, 10G fibre channel, 8G fibre channel, 4G fibre channel and 2G fibre channel
· Compatible brands: Allnet, CISCO, 3COM, D-LINK, Dell, Edimax, Etherwan, ENTERASYS, EXTREME, FINISAR, FORCE 10, Fortinet, HUAWEI, IBM, JUNIPER, LINKSYS, NETGEAR, NORTEL, RIVERSTONE, ZTE, ZYXEL
· DDM/DOM support
· Temperature range: 0 to +70 °C
· Connectors: QSFP
· Power: +3.3 V supply voltage
· Power consumption: <1.5 W
· 850 nm wavelength multimode fibre
Special Fetures
· QSFP+ 40G 5 m AOC cable· 2.125-41.2 Gbps supported data rate
· Compatible brands: Allnet, CISCO, 3COM, D-LINK, Dell, Edimax, Etherwan, ENTERASYS, EXTREME, FINISAR, FORCE 10, Fortinet, HUAWEI, IBM, JUNIPER, LINKSYS, NETGEAR, NORTEL, RIVERSTONE, ZTE, ZYXEL
Product Specification
| Network Cable Type | 40GBase-AOC direct attach cable |
| Technology | Fibre optic |
| Type of Fibre Optics | Multimode |
| Features | Active Optical Cable (AOC) |
| Length | 5 m |
| Connectivity | |
| Connector | QSFP+ |
| Connector (Second End) | QSFP+ |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
Features - Digitus - DN-81312
Length
5m
More Details
Product Code
04:365399
EAN Code
4016032460138
Manufacturer
Digitus