DIGITUS Professional / Patch cable / RJ-45 (M) to RJ-45 (M) / 10 m / UTP / CAT 6 / IEEE 802.3 / halogen-free, molded, snagless / green | DK-1617-100/G
Brand: Digitus
DIGITUS Professional / Patch cable / RJ-45 (M) to RJ-45 (M) / 10 m / UTP / CAT 6 / IEEE 802.3 / halogen-free, molded, snagless / green | DK-1617-100/G
€10.54 inc. VAT
DK-1617-100/G
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
· 2x RJ45 (8P8C) connectors· Boots with kink protection, strain relief and latch protection
· Length marking on boot
· Conductor: Copper (Cu)
Special Fetures
· With LSZH (Low Smoke Zero Halogen) sheath for best fire behaviour and low smoke emissions.· Transparent red colored plug for easy identification of Category 6 (250 MHz)
· Conductor: Copper (Cu)
· PoE+ ready
Product Specification
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 6 - IEEE 802.3 |
| Technology | Unshielded twisted pair (UTP) |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 26/7 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, molded, snagless, PoE+ Ready, strain relief, minimised Near-End Crosstalk (NEXT), length indication, kink protection, latch protection, poly bag package |
| Length | 10 m |
| Colour | Green |
| Image Colour Disclaimer | The displayed product image may be a different colour |
| Connectivity | |
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | IEC 60332-1, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-B, IEC 61034, EN 50173, TIA/EIA 568B - up to 250 MHz |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
Features - Digitus - DK-1617-100/G
Colour
green
Length
10m
Standard
CAT6
More Details
Product Code
04:365081
EAN Code
4016032388067
Manufacturer
Digitus