DURABLE VARICOLOR 5 / Drawer cabinet / 5 drawers / for Letter, A4, C4, Folio | 760527
Brand: Durable
DURABLE VARICOLOR 5 / Drawer cabinet / 5 drawers / for Letter, A4, C4, Folio | 760527
€119.31 inc. VAT
760527
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Attractive, innovative drawer box with five colorful drawers made of premium-quality plastics
- Each drawer is colur coded to aid document organization
- The drawers open smoothly and soundlessly, with drawer stops
- Suitable for holding A4, C4, folio and letter size formats
- The box comes with transparent labeling windows and EDP-printable, easy-to-exchange label inserts
- Stackable with skid proof plastic feet
- Suitable for side-by-side arrangement to fit into all standard office cabinets and sideboards
Product Specification
| Product Type | Drawer cabinet |
| Package Content | Transparent labelling windows |
| Holds | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), A4 (210 x 297 mm), C4 (229 x 324 mm), Folio (216 x 330 mm) |
| Drawers Qty | 5 |
| Label | Removable label |
| Stackable | Yes |
| Drawer Label Holder(s) | Yes |
| Features | Drawer safety stop, closed drawers, colour-coded drawers, plastic feet, noiseless open |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 292 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 280 mm |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Product Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
Features - Durable - 760527
More Details
Product Code
04:299091
EAN Code
4005546701608
Manufacturer
Durable