DURABLE VARICOLOR 7 / Drawer cabinet / 7 drawers / for Letter, A4, C4, Folio | 760727
Brand: Durable
DURABLE VARICOLOR 7 / Drawer cabinet / 7 drawers / for Letter, A4, C4, Folio | 760727
€130.83 inc. VAT
760727
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Attractive, innovative drawer box with 7 drawers
- Made of premium-quality plastics
- Slender colored lines serve as organization and orientation aids when the drawer fronts are closed
- The drawers run smoothly and soundlessly, with drawer stops
- The box comes with transparent labeling windows and EDP-printable, easy-to-exchange label inserts
- Stackable with skid proof plastic feet
- Suitable for side-by-side arrangement to fit into all standard office cabinets and sideboards
Product Specification
| Product Type | Drawer cabinet |
| Package Content | Transparent labelling windows |
| Holds | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), A4 (210 x 297 mm), C4 (229 x 324 mm), Folio (216 x 330 mm) |
| Drawers Qty | 7 |
| Compartments Details | 7 x label holder |
| Stackable | Yes |
| Drawer Label Holder(s) | Yes |
| Features | Colour-coded drawers, plastic feet, non-slip feet |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 280 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 292 mm |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Product Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
Features - Durable - 760727
More Details
Product Code
04:299093
EAN Code
4005546701943
Manufacturer
Durable