Edimax EW-7722UTn / V3 / network adapter / USB 2.0 / 802.11b/g/n | EW-7722UTN V3
Brand: Edimax
Edimax EW-7722UTn / V3 / network adapter / USB 2.0 / 802.11b/g/n | EW-7722UTN V3
€19.72 inc. VAT
EW-7722UTN V3
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Wireless 802.11n standard
The Edimax EW-7722UTn means increased wireless coverage and higher data transmission rates. The wireless technology is built into this device to broaden its wireless coverage by 5 times and to reduce dead spots within the wireless range. The EW-7722UTn complies with wireless IEEE 802.11 b/g/n standards and can reach data transmission rates of up to 300 Mbps when connected to wireless 802.11n devices. It also extends its wireless signal distance, and provides more reliable wireless connections than standard IEEE 802.11 b/g wireless networks. - Features a hardware WPS (Wi-Fi Protected Setup) button
Wi-Fi Protected Setup (WPS) is a standard for easy and secure establishment of wireless networks. If the wireless device you wish to connect supports WPS, the Edimax EW-7722UTn will automatically set up the wireless connection with a robust WPA data encryption and authentication. The Edimax EW-7722UTn wireless USB adapter supports both hardware (push-button) WPS and software WPS configurations. - Portable and compact design
The Edimax EW-7722UTn is currently the smallest 300 Mbps wireless adapter. Its lightweight and compact design makes it ultra-convenient for any mobile user to carry around. - Hardwire USB cable for improved wireless performance
EW-7722UTn comes with a free hardwire USB cable for improved wireless performance. When using EW-7722UTn with the hardwire USB cable, it provides better wireless performance at no extra cost.
Special Fetures
- Complies with wireless 802.11 b/g/n standards with a data rate of up to 300 Mbps
- Increases wireless coverage to 5 times further
- Supports 64/128-bit WEP, WPA, WPA2, WPS and IEEE802.1x for security
- Supports QoS-WMM, WMM-power save mod
Product Specification
| Device Type | Network adapter |
| Form Factor | External |
| Interface (Bus) Type | USB 2.0 |
| Networking | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate | 300 Mbps |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Status Indicators | Link/activity |
| Features | WMM support, WPS |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Aerial | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 2 |
| Miscellaneous | |
| Encryption Algorithm | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA, WPA2 |
| Compliant Standards | FCC, RoHS, DOC |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, Apple macOS 10.13 or later, Linux |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 1.6 cm |
| Depth | 1.85 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 90% (non-condensing) |
Features - Edimax - EW-7722UTN V3
More Details
Product Code
04:441143
EAN Code
4717964703361
Manufacturer
Edimax