Epson EcoTank ET-5170 / Multifunction printer / colour / ink-jet / A4 (210 x 297 mm) (original) / A4/Legal (media) / up to 17 ppm (printing) / 250 sheets / 33.6 Kbps / USB, LAN, Wi-Fi | C11CJ88402
Brand: Epson
Epson EcoTank ET-5170 / Multifunction printer / colour / ink-jet / A4 (210 x 297 mm) (original) / A4/Legal (media) / up to 17 ppm (printing) / 250 sheets / 33.6 Kbps / USB, LAN, Wi-Fi | C11CJ88402
€595.15 inc. VAT
C11CJ88402
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Get more done in less time
Take your home office to the next level with this ultra-fast and efficient printer that can deliver a first page in a few seconds. - Feature-rich A4 EcoTank
Print, copy, scan and fax with the ET-5170 which features double-sided printing, a 250-sheet front paper tray and 35-page automatic document feeder. It's easy to navigate the extensive range of features with the 6.1cm LCD touchscreen. - Keep on saving
Making a saving every time you print with this EcoTank that delivers an incredibly low cost-per-page. Unlike other printers, EcoTank features large ink tanks that you fill with low-cost ink bottles. - Business-quality printing
The fast drying EcoTank 113 ink series features all pigment inks for smudge, water and highlighter resistant prints. - Easy to use and reliable
Filling the ink tanks is simple with the resealable, intuitive and mess-free ink bottles. Epson's unique Heat-Free PrecisionCore Technology offers improved reliability, reduced downtime and less environmental impact. No warm up time means the first page prints fast uses less power.
Special Features
- Ultra-fast print speeds
- Ultra-low-cost per page: economical ink tank system
- Easy to use front ink tank: enjoy hassle-free refills with enhanced ink bottles
- Mobile printing and connectivity: Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Ethernet and mobile printing apps
- Designed for business: A4 multifunction printer with fax, 250-sheet front tray, 35-sheet ADF
Product Specification
| Device Type | Multifunction printer |
| Fax Type | Plain paper |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Recommended Monthly Volume | 1600 pages |
| Display Colour Support | Colour |
| Display Features | Touch screen |
| Connection Availability | Yes |
| Interface | USB, LAN, Wi-Fi |
| AirPrint Enabled | Yes |
| Office Machine Features | Scan to Cloud |
| Printing | Printing |
| Inkjet Technology | Epson PrecisionCore |
| Nozzle Configuration | 400 nozzles (black), 128 nozzles (per colour) |
| Max Printing Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Max Printing Resolution Class | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Max Printing Speed | Up to 17 ppm (mono) / up to 9.5 ppm (colour) |
| Ink Cartridge Configuration | 4 individual ink tanks |
| Ink Palette Supported (Colours) | Cyan, magenta, yellow, black |
| Colour | 4-ink |
| Minimum Ink Droplet Size | 3.3 pl |
| Ink Type | Epson DURABrite ET inks |
| Automatic Duplexing | Yes |
| First Print Out Time B/W | 7 sec |
| First Print Out Time Colour | 11 sec |
| Scanning | Scanning |
| Scan Element | CIS |
| Optical Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Fax Machine | Fax Machine |
| Compatibility | Super G3 |
| Max Transmission Speed | 33.6 Kbps |
| Total Memory Capacity | Up to 180 pages |
| PC Faxing | Yes |
| Fax Machine Features | Fax Machine Features |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Speed Dialing | 100 station(s) |
| Delayed Transmission | Yes |
| Features | Automatic redialing, poll receive, fax preview |
| Document & Media Handling | Document & Media Handling |
| Max Original Size | A4 (210 x 297 mm) |
| Original Type | Sheets |
| Document Feeder Capacity | 35 sheets |
| Max Media Size | A4/Legal |
| Min Media Weight | 64 g/m² |
| Max Media Weight | 95 g/m² |
| Supported Media Type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Supported Media Sizes | ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), B5 (176 x 250 mm), A6 (105 x 148 mm), 100 x 150 mm, 130 x 180 mm, 100 x 148 mm, 90 x 130 mm, 200 x 250 mm, 130 x 200 mm |
| Supported Envelope Sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Standard Media Capacity | 250 sheets |
| Output Trays Capacity | 30 sheets |
| Document & Media Handling Details | Input tray - 250 sheets weight: 64 g/m² - 95 g/m² ADF - 35 sheets Output tray - 30 sheets |
| Speed Details | Printing: up to 37 ppm - B/W Printing: up to 23 ppm - colour Printing: up to 17 ppm - B/W (ISO/IEC 24734) Printing: up to 9.5 ppm - colour (ISO/IEC 24734) Printing: up to 7.5 ppm (A4) - B/W duplex (ISO/IEC 24734) Printing: up to 5 ppm (A4) - colour duplex (ISO/IEC 24734) |
| Connections | Connections |
| Interfaces | 1 x USB 1 x LAN - RJ-45 |
| Security Protocols & Features | WEP, WPA-PSK, TKIP, AES, Wi-Fi Direct |
| Operating System Support | MS Windows XP, MS Windows XP Professional x64 Edition, MS Windows 7, MS Windows Vista, Apple Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Power | Power |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60Hz) |
| Power Consumption Operational | 12 Watt |
| Power Consumption Standby | 5.3 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.9 Watt |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Consumables Included | 1 x ink tank (black) 1 x ink tank (cyan) 1 x ink tank (magenta) 1 x ink tank (yellow) |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - carry-in |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 34.6 cm |
| Depth | 37.5 cm |
| Height | 34.7 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 43 cm |
| Shipping Depth | 40.5 cm |
| Shipping Height | 42 cm |
| Shipping Weight | 9.61 kg |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Sound Emission | 38 dBA (operating) |
Features - Epson - C11CJ88402
More Details
Product Code
04:379208
EAN Code
8715946689807
Manufacturer
Epson