G.Skill - DDR3L - module - 8 GB - SO-DIMM 204-pin - 1600 MHz - 1.35 V | F3-1600C11S-8GSL
Brand: G.Skill
G.Skill - DDR3L - module - 8 GB - SO-DIMM 204-pin - 1600 MHz - 1.35 V | F3-1600C11S-8GSL
€150.63 inc. VAT
F3-1600C11S-8GSL
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Specification
| Capacity | 8 GB |
| Upgrade Type | Generic |
| Memory | |
| Type | DRAM memory module |
| Technology | DDR3L SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| Speed | 1600 MHz |
| Latency Timings | (11-11-11-28) |
| Features | Low Voltage |
| Voltage | 1.35 V |
| Expansion / Connectivity | |
| Compatible Slots | 1 x memory |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
Features - G.Skill - F3-1600C11S-8GSL
More Details
Product Code
04:206719
EAN Code
4711148591744
Manufacturer
G.Skill