PowerWalker VI 600 SW / UPS / AC 220/230/240 V / 360 Watt / 600 VA / 7 Ah / USB / output connectors: 2 / black | 10120079
Brand: Bluewalker
PowerWalker VI 600 SW / UPS / AC 220/230/240 V / 360 Watt / 600 VA / 7 Ah / USB / output connectors: 2 / black | 10120079
€150.24 inc. VAT
10120079
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Fetures
- Pure sine wave
- Super smart charger to shorten charging time
- Built-in boost and buck AVR
- Auto restart while AC is recovering
- Off-mode charging
- Cold start function
- USB communication port
- RJ-11, RJ-45 surge protection
- LCD display for status view
Product Specification
| Device Type | UPS - external |
| Colour | Black |
| Power Device | |
| UPS Technology | Line interactive |
| Input Voltage | AC 220/230/240 V |
| Input Voltage Range | AC 162 - 290 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Connectors | 1 x power IEC 60320 C14 |
| Power Output Connectors Details | 2 x power CEE 7/4 |
| Output Voltage | AC 220/230/240 V ± 10% - 50/60 Hz |
| Power Capacity | 360 Watt / 600 VA |
| Dataline Surge Protection | Network/phone line - RJ-45/RJ-11 - 1 input line / 1 output line |
| Output Waveform | Sinewave |
| Efficiency | 97% |
| Power Factor (PF) | 0.6 |
| Battery | |
| Quantity | 1 |
| Voltage Provided | 12 V |
| Capacity | 7 Ah |
| Run Time (Up To) | 5 min at half load |
| Recharge Time | 4 hours |
| Networking | |
| Remote Management Interface | USB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | Power cable <br /> USB cable - external |
| Features | Audible alarm, LCD display, Automatic Voltage Regulation (AVR), deep discharge protection, overcharge protection, overload protection, cold-start function, short-circuit protection |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | ViewPower |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 90% (non-condensing) |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 10 cm |
| Depth | 32.8 cm |
| Height | 14.5 cm |
| Weight | 5.2 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 38.5 cm |
| Shipping Depth | 14 cm |
| Shipping Height | 22.8 cm |
Features - Bluewalker - 10120079
More Details
Product Code
04:145226
EAN Code
4260074976298
Manufacturer
Bluewalker