StarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Privacy Screen, Gold Filter w/Enhanced Privacy, Computer Security Shield, Double-Sided Screen Protector, +/- 30 Deg. / Notebook privacy filter (horizontal) / removable / adhesive / 14" / gold, | 142MG-PRIVACY-SCREEN
Brand: StarTech.com
StarTech.com 14-inch MacBook Pro 21/23 Privacy Screen, Gold Filter w/Enhanced Privacy, Computer Security Shield, Double-Sided Screen Protector, +/- 30 Deg. / Notebook privacy filter (horizontal) / removable / adhesive / 14" / gold, | 142MG-PRIVACY-SCREEN
€71.86 inc. VAT
142MG-PRIVACY-SCREEN
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Enhanced privacy
The 14-inch MacBook Pro 21/23 Privacy Screen provides privacy from side views with its +/- 30° visible angle, ensuring your sensitive information remains confidential. - Eye comfort
With a 51% blue light reduction feature, this privacy screen not only protects your data but also significantly reduces eye strain, suitable for extended use. - Durable design
Featuring a fingerprint-resistant coating and scratch-resistant properties, the screen maintains a clear view and pristine condition, resisting everyday scratches and smudges.
Special Features
- Adhesive installation for easy application and removal
- Removable and reusable, providing flexibility in privacy protection
- Scratch resistant to maintain clarity and durability
- Reduces blue light exposure to lessen eye strain
- Includes wiping cloth and adhesive strip for immediate setup
Product Specification
| Product Type | Notebook privacy filter (horizontal) |
| Product Material | Plastic |
| Package Content | Wiping cloth, adhesive strip |
| Width | 35.1 cm |
| Depth | 22.8 cm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Weight | 90 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 39 cm x 4.3 cm x 0.6 cm / 200 g |
| Display Screen Size Compatibility | 14" |
| Colour | Gold, black |
| Display Filter | Display Filter |
| Installation Type | Removable - adhesive |
| Scratch Resistant | Yes |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Mounting Kit | Included |
| Features | 51% blue light reduction, +/- 30° visible angle, fingerprint-resistant coating |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty: - 2 years |
Features - StarTech.com - 142MG-PRIVACY-SCREEN
More Details
Product Code
CJ61884
EAN Code
0065030901994
Manufacturer
StarTech.com