StarTech.com SATA PCIe Card, 2 Port PCIe SATA Expansion card, 6Gbps SATA Card, Full/Low Profile, PCI Express to SATA Adapter, ASM1062R SATA RAID Controller Card / PCIe to SATA Converter / Storage controller / SATA 6Gb/s / low profi | 2P6GR-PCIE-SATA-CARD
Brand: StarTech.com
StarTech.com SATA PCIe Card, 2 Port PCIe SATA Expansion card, 6Gbps SATA Card, Full/Low Profile, PCI Express to SATA Adapter, ASM1062R SATA RAID Controller Card / PCIe to SATA Converter / Storage controller / SATA 6Gb/s / low profi | 2P6GR-PCIE-SATA-CARD
€72.76 inc. VAT
2P6GR-PCIE-SATA-CARD
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Special Features
- Supports SATA Rev 3.0 transfer speeds up to 6.0Gbps and backwards compatible with SATA I/II at 1.5/3.0Gbps
- Port Multiplier FIS-based and Command-based switching supported
- Supports RAID 0 and 1 modes
- Compliant with PCI Express 2.0 standards
- Uses existing SATA I/II connectors and cabling
- Supports Native Command Queuing (NCQ) and ATA/ ATAPI commands
- Ships with a full profile bracket install, low profile included
- LED headers for HDD activity LED indicators
Product Specification
| Device Type | Storage controller - plug-in card - low profile |
| Host Bus | PCIe 2.0 x2 |
| Colour | Red |
| Storage Controller | Storage Controller |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Supported Devices | Hard drive, solid state drive |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, JBOD |
| Processor | ASMedia ASM1062R |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Interfaces | 2 x SATA 6Gb/s - SATA (internal) |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Included Accessories | Low-profile bracket |
| Features | Support port multiplier, S.M.A.R.T. support, TRIM support, 4Kn drive compatible, bootable, ATAPI support |
| Compliant Standards | Plug and Play, RoHS |
| Software / System Requirements | Software / System Requirements |
| OS Required | Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2016, Apple MacOS X 10.10 or later, Linux 2.6.32 or later, Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11 |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Dimensions & Weight | Dimensions & Weight |
| Width | 2.2 cm |
| Depth | 6.9 cm |
| Height | 12.1 cm |
| Weight | 35 g |
| Dimensions & Weight (Shipping) | Dimensions & Weight (Shipping) |
| Shipping Width | 14.2 cm |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Shipping Height | 3 cm |
| Shipping Weight | 126 g |
| Environmental Parameters | Environmental Parameters |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
Features - StarTech.com - 2P6GR-PCIE-SATA-CARD
More Details
Product Code
CD40632
EAN Code
0065030893169
Manufacturer
StarTech.com