Trust Dalyx / Docking station / for laptop / USB-C / HDMI / 1GbE | 24968
Brand: Trust
24968
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Please sign in so that we can notify you about a reply
Product Features
- Pick up six ports
This aluminum multiport adapter allows you to easily add six ports, including HDMI, network, 2x USB-C and 2x USB, to your laptop. Multitasking never felt so good! - High quality connections
With HDMI 4K 60 Hz, 5 Gbps on the two USB 3.0 ports, 100 W on the USB-C charging port, and Gigabit Ethernet, the Dalyx gives you what you need. - More connections
Connectable via a single USB-C cable, this adapter couldn't be easier to use - simply plug in and enjoy more productive working in no time at all.
Special Features
- Connect a monitor or TV via HDMI port
- Ultra-high resolution images in rich colors thanks to HDR and HDMI (4K 30 Hz)
- 2x USB ports for accessories such as keyboard, mouse and external drives
- Supports fast data transfers (5 Gbps)
- Charge your MacBook or other Type-C laptops via the USB-C charge port (100 W)
- Network port with Gigabit Ethernet support for a reliable and steady Internet connection
- Durable and stylish aluminum housing
- Thin and compact, easy to carry along when traveling
- Works on every laptop, MacBook and tablet with a USB-C port
Product Specification
| Product Type | Docking station - for laptop |
| Width | 10 cm |
| Depth | 4.1 cm |
| Height | 1.4 cm |
| Weight | 56 g |
| Enclosure Colour | Silver |
| Video | Video |
| Max Resolution Details | 4K - 60 Hz (HDMI) 1080P - 120 Hz (HDMI) |
| Networking | Networking |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Expansion / Connectivity | Expansion / Connectivity |
| Interfaces | 2 x SuperSpeed USB 3.0 - 9 pin USB Type A 2 x USB-C with Power Delivery (100 W) 1 x display / video - HDMI 1 x network - Ethernet - RJ-45 |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Cables Included | 1 x USB-C 3.1 Gen 1 cable - integrated - 20 cm |
| Features | Up to 5Gbps data transfer, 98% recycled materials |
| System Requirements | System Requirements |
| OS Required | Google Chrome OS, Windows 10, Apple macOS 12, Windows 11, Apple macOS 13.0, Apple macOS 11 |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Features - Trust - 24968
More Details
Product Code
CH37108
EAN Code
8713439249682
Manufacturer
Trust