StarTech.com 23.8-inch 16:9 Monitor Privacy Screen, Hanging Filter/Shield / Display privacy filter / 2-way / removable / plug-in / 23.8" wide / black | 238A-PRIVACY-SCREEN
Μάρκα: StarTech.com
StarTech.com 23.8-inch 16:9 Monitor Privacy Screen, Hanging Filter/Shield / Display privacy filter / 2-way / removable / plug-in / 23.8" wide / black | 238A-PRIVACY-SCREEN
€172.26 inc. VAT
238A-PRIVACY-SCREEN
Delivery
Order Today...
Ships...
Delivery...
ℹ️ Large or fragile items (e.g. monitors) may require extra handling time. We'll keep you informed.
Payment options
Trusted Tech Choice
Buying Benefits
Verified
Competitive EU pricing
Delivered to Cyprus from EU stock
Local warranty support
Συνδεθείτε για να μπορέσουμε να σας ειδοποιήσουμε σχετικά με μια απάντηση
Product Features
- Enhanced privacy
Equipped with microlouver privacy technology, the StarTech.com 23.8-inch Monitor Privacy Screen ensures your data remains confidential, offering privacy protection that limits the viewing angle to +/- 30°. Ideal for maintaining screen privacy in high traffic areas or open office environments. - Durable design
This privacy screen is not only removable but also features a scratch-resistant and fingerprint-resistant coating, ensuring your screen stays clear and readable, while the glossy surface finish enhances clarity and viewing comfort. - Easy installation
With a plug-in type installation and hanging hooks included, setting up the StarTech.com privacy screen is hassle-free, making it a perfect fit for busy professionals and anyone looking for a quick and easy way to secure their screen's visibility.
Special Features
- Privacy protection with +/- 30° visible angle
- Scratch and fingerprint-resistant for clear viewing
- Easy plug-in installation with hanging hook
- Compatible with 23.8" wide screens, ensuring a perfect fit
- Glossy surface finish for enhanced screen clarity
Product Specification
| Product Type | Display privacy filter |
| Package Content | Wiping cloth, 6 silicone bumpers |
| Display Screen Size Compatibility | 23.8" wide |
| Product Material | Acrylic |
| Dimensions (WxDxH) | 31.6 cm - 54.3 cm - 2.3 cm |
| Weight | 500 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 38.9 cm x 60.2 cm x 4 cm / 1.1 kg |
| Colour | Black |
| Display Filter | Display Filter |
| Privacy Protection | 2-way |
| Installation Type | Removable - plug-in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Surface Finish | Glossy |
| Scratch Resistant | Yes |
| Miscellaneous | Miscellaneous |
| Features | +/- 30° visible angle, horizontal orientation, hanging hook, microlouver privacy technology, fingerprint-resistant coating, 65% light transmittance |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer Warranty |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Χαρακτηριστικά
Product Code
CK69952
EAN Code
0065030901918
Manufacturer
StarTech.com